Zpět na hlavní stránku

Čtvrtá sada před námi!

20.02.2024

Milí řešitelé, 8. ročník našeho semináře se pomalu chýlí ke konci. Ale nezoufejte, nyní pro vás máme čtvrtou sadu a těšit se můžete i na experimentální bonus, který přijde vzápětí.

V této sérii jsme si pro vás připravili úlohy s následujícími tématy:

Jako první nás budou zajímat mimikry. podíváme se na různé způsoby skrývání se před predátory. Ať už za pomoci kamufláže či výstražného zbarvení. (Dá se to využít i při skrývání se před maturitní zkouškou?)

V anglické úloze s názvem "When optics meets biology" se zaměříme na světlo, vidění a způsoby využití světla v buněčné biologii.

Dále pronikneme do světa antibiotik. Podíváme se na různé třídy těchto léčiv a shrneme si, kdy je vhodné tato antibiotika využít, a kdy raději sáhnout po jiném léčivém přípravku.

Čtvrtá úloha navazuje na úlohu z první sady. Tam jsme v ordinaci gynekologa doporučovali antikoncepční prostředky. Nyní se do ordinace vrátíme a blíže se podíváme na těhotenství a porod.

V páté úloze se podíváme na modelování živé přírody pomocí agentů. Těšit se můžete třeba na modelování altruistického chování či na využití modelů epidemiology.

V neposlední řadě přichází úloha, která vznikla ve spolupráci s paní docentkou Monikou Vítězovou, vedoucí mikrobiologického oddělení Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. V úloze najdeme spoustu zajímavých informací o skupině Archea. Zajímalo vás někdy, který archaický extrémista dokáže přežít v horoucích sedimentech sopečných oblastí? Tak neváhejte, a pusťte se do řešení!

Odevzdávat můžete do 31. 3. 2024