Zpět na hlavní stránku

4. a zároveň poslední sada letošního ročníku je tady!

17.02.2023

A je to tady! Před experimentálním bonusem pro vás máme poslední sadu úloh. Ty vás opět o něco přiblíží k letošnímu soustředění K-SCUKu, na které se už těšíme.
.
V 1. úloze od Elišky Pirnosové „Rodinu si nevybereš“ si připomenete základy genetiky a genealogie. Odhalíte například, co všechno se dá vyčíst z rodokmenů a proč není nejlepší nápad pomýšlet na své bratrance a sestřenice (jak nás nejeden šlechtický rod v minulosti naučil.
.
Ve druhé, tentokrát anglické úloze s názvem „Microcirculation“ od Majdy Dohnalové se snad nezacyklíte ????️. Dozvíte se o tom, jak krev, náš Wolt krmící buňky kyslíkem a živinami, udržuje tělo při životě.
.
Snad nám nezvlčíte ???? při řešení 3. úlohy externistky Doroty Víchové s názvem „Návrat do divočiny“ ????. Při jejím řešení se můžete vydat po stopách zvěře z pohodlí domova???????? .
.
Pokud jste však spíše domácky orientování, tak si užijte řešení 4. úlohy od naší druhé externistky a bývalé řešitelky Very Hanušové. Úloha nese název „Když myš s krocanem snídá“ ???????? a dozvíte se nejen o mlsných jazýčcích našich chlupatých i nechlupatých přátel.
.
„Můžeš utíkat, ale neschováš se“. Tak se jmenuje 5. expertní úloha od Dana Pluskala ve spolupráci s RNDr. Martinem Markem, Ph.D. (na úlohu s Petrem Pavlem si ještě musíte chvíli počkat). Vydáte se na stopu detektivním příběhům molekulární biologie pomocí zobrazovacích metod. Čeká na vás spousta hezkých obrázků ????????????.
.
K poslední 6. úloze si můžete dát čaj s mlékem o páté, jelikož Eliška Frolová si na vás ve své úloze připravila v anglickém jazyce záludné otázky o mléce a dovíte se tak například, jak vlastně vzniká mandlové mléko ????
.
Těšíme se na vaše řešení, která můžete odevzdávat do 2.4.2023