Zpět na hlavní stránku

3. SADA ODSTARTOVÁNA

13.12.2023

Na IBISím webu přistála další sada úloh!

 

Co v ní všechno najdete?

Nejprve zamíříme za stěhovavými ptáky. Koukneme na důvody přelétání, migrační trasy ptáků a na to, jak člověk svojí činností tyto mechanismy ovlivňuje.

Pak přesuneme svou pozornost k anglické úloze o tuberkulóze. Zaměříme se na historii, dopady, které měla na společnost, a na její zobrazování v uměleckých dílech.

Dále nás bude zajímat svět bioinformatiky. Tato úloha vznikla ve spolupráci s vedoucím laboratoře biomolekulárních interakcí a krystalografie na institutu CEITEC, panem doktorem Josefem Houserem. Dostanete možnost nahlédnout do světa nukleových kyselin a vyzkoušíte si práci s celosvětovými databázemi.

Poté se kouknem na biologické invaze. Přijde řeč na hedvábí, bolševník, vliv člověka, ropuchy a zranitelnost ekosystémů.

V další úloze se něco dozvíme o rostlinách středozemí. Třeba to, jak se krásně adaptovaly na tamní podnebí, proč nám tyto rostliny nechtějí růst v Brně nebo na jaké koření můžeme při procházce na dovolené narazit.

Poslední úloha této sady je v angličtině. Zajímá vás jak naše tělo napadá cholera? Jak probíhal a probíhá neustálý boj epidemiologů proti nekontrolovatelnému šíření nemocí? Co byla Španělská chřipka? To se vše dozvíte v anglické úloze s názvem "Chronicles of Contagion".

Přejeme krásné prožití svátků a příjemnou zábavu při řešení 3. sady!

Odevzdávat můžete do 18. 2.